روانشناسی

اصول صحیح انتقاد از همسر

انتقاد از همسر در برخی از فرهنگ ها معادل اهانت به او تلقی میشود در حالی که در دنیای امروز به منظور حس برقراری آرامش واقعی لازم است تا روان انسان ها به خصوص در خانه که محل آرامش است ، آرام و خشنود باشد .
از سوی دیگر زن و مرد که باید سالهای سال بودن در کنار یکدیگر را بپذیرند و عملا به مهمترین فرد زندگی یکدیگر تبدیل شوند می بایست شرایطی فراهم آورند تا حتی تفکراتشان به دیگر نیز باعث خرسندی و آرامش بیشتر شود بنابراین لازم است تا حد ممکن نسبت به تعدیل اخلاق‌های طرف مقابل با روشهای صحیح و اصولی که البته نتیجه برعکس در بر نداشته باشد اقدام نماییم .

احترام مهم ترین اصل

مسلماً نه تنها در خانه بلکه در همه محیط های زندگی و اجتماعی وجود احترام افراد را نسبت به شرایط و محیطی که در آن قرار دارند خوشبین تر خواهد نمود.
این موضوع در خانه از اهمیت دو چندانی برخوردار است که باید با توجه به شرایط زندگی در عرصه های مختلف به احترام چه در خلوت زن و مرد و چه در بین جمع خانواده افراد را وادار به واکنش های مثبت نموده و در گام اول به گوش کردن حرف های فرد مقابل تن خواهند داد .
بنابراین در صورتی که مدنظر داشته باشیم که انتقاد صورت سازنده ای به خود بگیرد حتماً لازم است احترام خود و طرف مقابل را حفظ نماییم.
البته درباره این موضوع ضرب المثل قدیمی کمک می نماید و آن هم (( احترام امامزاده با متولی است))
اگر ما برای خودمان احترام کافی بدور از جنبه های خودخواهی در نظر بگیریم نه تنها حس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنیم بلکه در گفتگوها احترام طرف مقابل نیز جنبه ظاهری به خود نخواهد گرفت .

انتقاد از همسر
انتقاد از همسر

وقت شناسی

متاسفانه در بسیاری از گفتگوهای شدیداللحن زن و مرد می خواهند برخی از مسائل مهم که در اخلاق و روش‌های طرف مقابل خود احساس میکنند را در همان زمان به رخ بکشند و انتظار نتیجه را نیز داشته باشند.
در حالی که دربین بحث‌های مختلف معمولاً افراد خود را حق به جانب میدانند و نمی توانند حرف های طرف مقابل را به دقت بشنوند و مسلما نمی توان انتظار تاثیرگذار لازم را در این شرایط داشت.
بهترین شیوه انتقاد سازنده زمان های آرام و در حالی است که معمولاً تنش خاصی بین زن و مرد اتفاق نیفتاده که بتوانند با آرامش به حرف یکدیگر گوش کرده و با ادامه گفتگو، اثربخشی انتظارات دو چندان شود .

پرهیز از انتقاد تغییر ناپذیر

 

گاهی گفتگو های مختلف و حتی جرو بحث هایی بین زن و مرد دیده می شود که یک یا هر دو طرف مسائلی را از یکدیگر و حتی از اطرافیان طرف مقابل به عنوان ایراد و مشکل مطرح می‌کنند که عملا امکان تغییر نخواهد داشت در این حال متاسفانه سایر انتقادها که می تواند مثمر ثمر واقع شده و در تعادل بین روابط، اثربخش باشند نیز تحت شعاع قرار گرفته و باعث می شود عملاً بسیاری از گفتگوها تأثیر خود را از دست بدهند

پرهیز از مقایسه طرف مقابل با شخص دیگر

 

یکی از اشتباهات رایج که در برخی از گفتگو ها و جر و بحث ها بین زن و مرد ها صورت می پذیرد که البته در این حال ممکن است گاهی ریشه‌های فشار اقتصادی داشته باشد یکی از طرفین به مقایسه فرد مقابل خود با دیگران می پردازد .
در این حال متاسفانه طرف مقابل که خود را در مقام مقایسه میبیند و عملاً ضعیف می‌پندارد دست به عمل مقابل خواهد زد و در این شرایط با بالا گرفتن مقایسه ها زن و مرد وارد مرحله زیاده‌روی خواهند شد .
صفاتی را به دیگران نسبت می دهند که در واقع یا اهمیت ندارد و یا از اهمیت کمی برخوردار است.
بنابراین اگر انتظار هست که انتقاد سازنده ای در جمع خانواده و در خصوص بین زن و مرد صورت پذیرد از این موضوع نیز حتماً بایستی خودداری نمود .

انتقاد از همسر

انتقاد از همسر
انتقاد از همسر

جمع آوری احساسات مثبت

 

چنانچه روند ارتباط بین افراد و بخصوص بین زن و مرد از کنایه ها و عکس العمل های منفی دائمی برخوردار گردد ابراز انتقاد که در واقع لازم است و می بایست نسبت به اصلاح آن اقدامی صورت گیرد تحت شعاع قرار گرفته و افراد به تصور عادت های همیشگی ایراد جوی و کنایه‌های دائمی یا به اصطلاح غرغر کردن همیشگی تاثیر از یک حرف جدی انتقادی نخواهند گرفت.
اما در صورتی که شرایط معمول زندگی به سمتی پیش برود که در بیشتر مواقع احساسات مثبت بین زن و مرد حاکم باشد در صورتی که شرایط انتقادی فراهم شود و البته سایر ارکان انتقاد سازنده نیز حاکم شود حتما انتظار تأثیر دوچندان را میتوان قبول داشت البته در یک زندگی متعادل این موضوع که احساسات مثبت در بیشتر مواقع در یک خانواده و به عنوان الگویی بین زن و شوهر که برای فرزندان نیز تاثیر بسیار زیادی دارد جزئی از ارکان زندگی محسوب می گردد .
والا اگر زن و شوهر هدفشان از زندگی با یکدیگر جنگ و مبارزه باشد، هرگز به صورت عملی رسالت اصلی زندگی که رشد و ترقی از همه ارکان می‌باشد و در مهمترین نتایج که فرزندان مثبت و موفقیت تربیت شوند حاصل نمی شود .

پرهیز از واژه های همیشه و هرگز

 

نسبت دادن برخی از اخلاقیات همسران و تعمیم آن به سایر روش ها و اخلاق های دیگر، به سلامت روان سخت آسیب جدی وارد می‌کند در این شرایط که شنونده از طرف مقابل خود بی‌انصافی میبیند دچار شکست در عزت نفس شده و نه تنها تأثیری از گفتگو نمی گیرد بلکه در سایر ارکان زندگی نیز دچار ضعف خواهد شد .

انتقاد از همسر
انتقاد از همسر

هدف انتقاد از همسر تقویت باشد

 

در صورتی که روابط بین زن و مرد در مسیر جاده مثبت و سازنده زندگی قرار داشته باشد هر دو طرف و حتی سایر اعضای خانواده مثل فرزندان البته در شرایط سنی مقتضی قبول خواهند داشت که انتقاد و یادآوری ایرادهای افراد فقط به منظور تقویت و رشد اشخاص است که در این حال و با تقویت هر کدام از ارکان خانواده عملاً خانواده قدمی در جهت بهتر شدن بر خواهد داشت .
البته انتظار این گونه انتقاد ها نیاز به رعایت بسیاری از مسائل و مثبت اندیشی های پایه در زندگی خواهد داشت در غیر این صورت معمولاً انتقادات به جزء ایجاد گارد در طرف های مقابل و بی اهمیتی به خواسته های جمع خانواده چیزی را در بر نخواهد داشت .
اگر مشکلاتی بین روابط زن و مرد و یا در جمع خانواده باقی است را نتوان با انتقاد سازنده رو به حلش پیشرفت رفت ، متاسفانه سردی بین روابط بیشتر شده و افراد در این مابین دچار خود بزرگ بینی و غرور های کاذب می شوند وقتی نمی دانند که ایراد های واقعی دارند .
بنابراین یکی از مهمترین اهرم های حفظ زندگی متعادل و انتظار بهبود بیشتر در زندگی و در جمع خانواده برطرف شدن تا حد ممکن مشکلات در این مسیر است تا تمام افراد خانواده به خصوص زن و مرد احساس خوشایندی در غالب موارد به یکدیگر داشته باشند .

پرهیز از رفتارهای مقابله

 

در بیشتر شرایط وقتی انتقادی مطرح می‌شود و بیشتر این رویکرد به سمت خانم ها باشد متاسفانه با برخوردهای احساسی مقابله با این گونه انتقاد ها شرایط را برای ادامه زندگی پر خطر می کند. مثلاً عکس‌العمل با مواضع خاص در روابط زناشویی یکی از آثار مخرب به رفتارهای بعدی است حتما لازم است تا جهت برقراری تعادل در زندگی انتقادها البته به شرطی که سازنده باشد در سایر ارکان زندگی احساس بین زن و مرد تاثیر نگذارد .

 

منبع:مجله راهنمای شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا