پزشکان مشهد

ناممحدوده آدرسملاحظات
دکتر فریبا حقیخیابان فدائیان اسلامجراح و متخصص زنان و زایمان
دکتر هما خاکزادقاسم آباد بلوار شاهدپوست و مو و عمومی
دکتر مهرداد ربانیبلوار استقلالمتخصص جراحی های زیبایی
دکتر ابراهیم طبیعیاحمدآباد -بلوار بعثتفوق تخصص ریه و بیماریهای تنفسی کودکان
دکتر مجید سزاواراحمدآبادمتخصص کودکان
دکتر سیدعلی اکبر حسینی پویابلوار پیروزیپزشک عمومی
دکتر سیدمجید عاطفیآب و برقپزشک عمومی
دکتر محمد اله دادبلوار امامتمتخصص کودکان
گروه پزشکی داروئی هسته سلامتالهیهپزشک عمومی
دکتر المیرا کریمیبلوار بعثتزیبایی و تغذیه
دکتر زهره فیض آبادیاحمدآبادمتخصص طب سنتی
دکتر سیمین زرمهریاحمدآبادپوست و زیبائی
دکتر محمد فیضیاحمدآبادمتخصص جراحی ارتوپدی
دکتر دندانپزشک زهرا امینی رودخانه بلوار هاشمیهبیشتر بدانید
دکتر هومن محمدزادهاحمدآبادمتخصص ارتوپدی
دکتر نوشین صداقت شریفیاحمدآباد -عارفمتخصص گوش ، حلق و بینی و جراحی
دکتر پژمان یغماییاحمدآباددکتر پژمان یغمایی - خدمات زیبایی،پوست و مو و تناسب اندام
دکتر آتنا آقاکشمیریجاده طرقبهپزشک عمومی و پوست و مو

 

 

 

پزشکان مشهد یکی از معروفترین مجموعه های پزشکان کشور را تشکیل داده اند که در زمینه های مختلف ،درخشش های منعددی را بدست آورده اند.بسیاری از پزشکان مشهد صاحب کرسی های دانشگاهی در دانشگاههای معتبر دنیا هستند که این موضوع باعث افتخار جامعه پزشکان مشهد میباشد.
به نظر میرسد طبابت تا حدود یکصد سال پیش در مشهد هم تابع طبابت های دوران حکیمان تجربی بوده است.اما یکی از پزشکانی که بدون شک ،همه پزشکان مشهد و سایر مردم از او به نیکی یادمیکنند دکتر مرتضی شیخ میباشد.ایشان سرمنشا بسیاری از امور خیر و اخلاق های زیبای پزشکی در مشهد بوده اند که در این مطلب اشاره کوتاهی به زندگی و تاثیر وی در روند جامعه پزشکی مشهد خواهد شد.
اما رویکرد پزشکی مدرن از اعزام دانشجویان رشته پزشکی به اروپا در دوران قاجار و برگشت فارغ التحصیلان به ایران و به مشهد آغاز شد.
چند بیمارستان در آن هنگام مثل بیمارستان های انگلیسی ها،بیمارستان روسی ها،بیمارستان آمریکایی ها ،منتصریه و بیمارستان شاهرضا و پس از آنها آموزشگاه عالی بهداشت موجبات ایجاد خدمات پزشکی در مشهد را فراهم نموده و آن پزشکان برگشته از اروپادر بیمارستانهای یاد شده شروع به معالجه مردم با رویکرد جدید علم پزشکی نمودند.

مریضخانه شاهرضا بیمارستان امام رضا فعلی
مریضخانه شاهرضا بیمارستان امام رضا فعلی

هرچندپیشنهاد دانشکده پزشکی در مشهد در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی ارائه شد ،اما آموزشگاه عالی بهداشت در سال ۱۳۱۹ هجری شمسی تاسیس گردید.در این روند و جامعه پزشکی مشهد خانواده ای بنام سالاری اثار بسیار زیاد و ارزشمندی از خود بجا گذاشتند.
دکتر حسین سالاری ملقب به معتمد الحکما که موفق به درمان همسر رکن الدین تولیت آستان قدس شده بود ،با پیشنهاد وی به عنوان رئیس دارالشفای حضرت امام رضا علیه السلام انتخاب گردید.وی به مدت سی و پنج سال به خدمت پر ارزشش در این مقام ادامه داده و از وی فرزندانی به یادگار ماندند که در بین آنها دکتر رضا،دکتر علی، و دکتر احمد سالاری همگی پزشکبه جامعه پزشکی مشهد خذمات ارزنده ای را از خود بجا گذاشتند.
از سوی دیگر وجود مقدس آستان قدس رضوی و وجود با برکت حرم امام رضا علیه السلام در مشهد یکی دیگر از نقاطی است که جامعه پزشکی مشهد از رشد قابل توجهی در زمینه ارائه خدمات برخوردار باشند.
علی رغم وجود دارالشفاء امام رضا علیه السلام و ارائه خدمات ارزشمند به زائرین و ساکنین مشهد با شیوه های ارزشمند ،آستان قدس رضوی در مشهد باعث و بانی بسیاری از کانون های خدمات گروه پزشکی بوده است.یکی از آخرین مراکز فوق العاده پیشرفته که نه تنها در ایران بلکه در منطقه زبانزد بوده و توریست های درمانی زیادی را به خود جلب میکند ،مجموعه بیمارستان رضوی در مشهد میباشد.
همچنین از قدیمی ترین مراکز ارائه خدمات پزشکی در مشهد که پزشکان مشهد را در سالهای مختلفی گرد هم آورده است ،بیمارستان امام رضا علیه السلام میباشد.این بیمارستان که در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی افتتاح گردید در ابتدا به نام مریضخانه شاهرضا نامیده میشد.

دکتر بولتون و خدمات ارزنده او به جامعه پزشکی مشهد

در سال ۱۳۳۳ پزشکی بلژیکی به مشهد آمده و برای سه سال در قرارداد اول به استخدام آستان قدس برای ریاست بخش جراحی بیمارستان امام رضا(ع) درآمد و بعدا این مدت به ۱۵ سال ارتقا یافت.بسیاری از ذست اندرکاران پزشکی معترف هستند که با حضور دکتر بولون بلزیکی در مشهد ،زمینه های جراحی های نوین در مشهد رشد چشمگیری داشته و گسترش یافت.او که به کمک به نابینایان و فقرا مشهور بود ،کار این دو گروه را در خدمات پزشکی بدون نوبت رسیدگی مینمود.
دکتر بولون در محضر آیت الله سبزواری به اسلام مشرف شد و نام عبدااله را برای خود برگزید.وی در سال ۱۳۴۸ رخت از جهان بربست و در باغ خواجه ربیع تدفین گردید.

پزشکان مشهد دکتر بولون
پزشکان مشهد دکتر بولون

دکتر مرتضی شیخ و نامی ماندگار بین پزشکان مشهد

دکتر شیخ علاوه بر خدمات پزشکی در مشهد به روحیه خیرخواهی و خدمت به مردم مشهد مشهور است.
یکی از اخلاق های زیبای او قرارداد با برخی از داروخانه ها بود که متصدیان داروخانه ها گفته بودند نسخه ایی که دکتر روی آنها علامتی خاص قرار میداد از مریض ها پولی توسط داروخانه دریافت نمیشد و این وجوه را خود دکتر از محل وجوه شخصی خود تامین مینمود.همچنین وقتی دکتر شیخ در منزل بود چراغی را به نشانه حضور روشن میگذاشتند تا اگر مردم و مریض ها نیازی به او داشته باشند به در خانه وی مراجعه کنند.
دکتر شیخ در طول سالیان متمادی طبابت برای راحتی و سهل وصول بودن رسیدن مریض ها به مطب او در چند نقطه از شهر مشهد مطب دائیر نمود تا برخی از بیماران که تمکن مالی نداشتند به راحتی به مطب او برسند و برخی از این مطب های او در محله های خیابان سنایی (که البته خانه وی نیز آنجا بود)،بالای داروخانه آفتاب در میدان شهدا فعلی،داخل کوچه سرشور ،نزدیک فلکه برق و محله طلاب بوده است.هر چند از وی یاد میکنند که مردم در هر نقطه ای از شهر که او را میدیدند و تقاضای طبابت میکردند حتی در خیابان دکتر شیخ مضایقه نمیکرد و حتی در آنجا به آنها نسخه میداد.از اخلاق پزشکی او بسیار یاد میشود و پزشکان مشهدی معترف هستند که وی یکی از اسطوره های جامعه پزشکی بوده است.از آرزوهای او تاسیس یک بیمارستان بود که البته در دوران حیاتش این امر محقق نشد ،اما پس از فوت وی بنیاد سرور و خانواده علیزاده بینارستان شماره دو شهرداری را بنام دکتر شیخ مزین نمودند که نموز هم بنام این مرد بزرگ بصورت تخصصی به خدمات پزشکی برای کودکان مشغول میباشد.

دکتر شیخ پزشکان مشهد
دکتر شیخ پزشکان مشهد

اما دانشگاه علوم پزشکی مشهد که از لحاظ ارائه خدمات به جمعیت تحت پوشش حدود ۵ میلیونی در حال حاضر بزرگترین ارائه خدمات در کشور را پس از دانشگاه های تهران داراست در سال ۱۳۲۸ شمسی با منحل شدن آموزشگاه عالی بهداری شروع به فعالیت نمود.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد در طول سالیان مختلف رو به گسترش نهاد و دانشکده های مختلفی همچون دانشکده مامایی،بهداشت،پزشکی،علوم پیراپزشکی،دندانپزشکی،طب ایرانی را برای آموزش های تخصصی در دل خود ایجاد نمود.
از سوی دیگر دانشگاه علوم پزشکی مشهد دارای بیمارستانهای مختلفی است که زیر نظر این دانشگاه اراداه و راهبری میشوند .تعدادی از این بیمارستانها عبارتند از بیمارستان بنت الهدی ،بیمارستان رضوی،بیمارستان قائم،بیمارستان کامیاب،بیمارستان طالقانی ،بیمارستان دکتر شیخ،بیمارستان امام رضا(ع)،بیمارستان امید مشهد ،بیمارستان ابن سینا و ….

 

بیمارستان رضوی

در سال ۱۳۸۴ و به همت آستان قدس رضوی و پزشکان خبره و زبانزد و دست اندرکاران گروه پزشکی مشهد ،بیمارستان رضوی افتتاح گردید.این بیمارستان که تاکنون از دو فاز خود بهره برداری نموده است در بسیاری از ارائه خدمات در دنیا هم طراز پیشرفته ترین مراکز پزشکی محسوب میشود.
بهترین تکنولوژی ها و استفاده از جدیدترین روش های پزشکی نوین در این بیمارستان الگوی ارائه خدمات میباشد.این بیمارستان متولی کنگره های زیادی در گروه پزشکی بوده که معروف ترین دانشمندان و متخصصین دنیا را به واسطه این مجامع علمی در طول سال گرد هم جمع آوری مینماید.البته شایان ذکر است که اهرمی که این مجموعه را در کشور و حتی در منطقه زبانزد نموده است حضور پزشکان و متخصصان درجه یک کشور است که بسیاری از آنها نگینی در عرصه پزشکی کشور محسوب میشوند.

بیمارستان رضوی
بیمارستان رضوی

در بین پزشکان مشهد و متخصص های گوناگون مانند متخصص ارتوپدی،متخصص ارولوژی،متخصص پاتوبیولوژی،متخصص زیباییو جراحی پلاستیک،متخصص کودکان،متخصص مغز و اعصاب ،متخصصچشم پزشکی ،متخصص قلب و عروق،متخصص دندانپزشکی ،متخصص روانپزشکی،متخصص زنان و زایمان،متخصص ریه و آلرژی ،متخصص خون و سرطان،متخصص گوارش و کبد،متخصص ژنتیک و تمامی رشته های تخصصی گروه پزشکی افراد لایق و بنامی در گروه پزشکی مشهد حضور داشته که نه تنها مردم مشهد بلکه بسیاری از افراد از سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه از وجود برکت و تخصص آنها بهره مند میشوند.

 

منبع:مجله راهنمای شهر

دکمه بازگشت به بالا